0

St Patrick’s Day – niezwykłe święto „zielonej” wyspy

St Patrick’s Day to święto zieleni. W ten dzień należy włożyć zielone ubranie, napić się zielonego piwa i świętować… Właściwie co? Bo co prawda kolor zielony nawiązuje do trawiastego krajobrazu wyspy oraz do koniczyny, która przypisywana jest właśnie świętemu Patrykowi, ale dlaczego jest to aż tak huczne święto?

st patrick's day Zdj. Pixabay

Kim był święty Patryk?

Święty Patryk to jeden z najbardziej rozpoznawalnych świętych chrześcijańskich na całym świecie. Urodzony pod koniec IV wieku w Brytanii. Jego ojciec był Chrześcijańskim diakonem, jednak jego rodzina nie była zbytnio religijna. Gdy miał 16 lat został uprowadzony przez grupę Irlandczyków i sprzedany jako niewolnik na zieloną wyspę. Zajmował się pasterstwem, ale coraz częściej zaczynały go interesować sprawy wiary. Gdy po sześciu latach udało mu się uciec. Statkiem dopłynął do Galii gdzie przyjął święcenia kapłańskie. I mniej więcej tyle uznawane jest za fakty. Reszta to już legendy…

Ponoć, gdy Patryk postanowił powrócić do domu, we śnie, usłyszał wezwanie, aby powrócił do Irlandii i tam szerzył chrześcijaństwo. Po powrocie, znając już zwyczaje i wierzenia mieszkańców wyspy, kapłan postanowił powoli zaznajamiać Irlandczyków z nową wiarą. I tu właśnie pojawia się słynna koniczyna (Shamrock). Według legendy to właśnie tej rośliny używał św. Patryk do zobrazowania istoty Trójcy Świętej. Dziś symbol ten nie jest już tak bardzo związany z religią, jak to było w Irlandii kiedyś. Shamrock dziś wykorzystywany jest przez wiele firm jako znak ich przynależności do Irlandii a w St Patrick’s Day jest to obowiązkowa ozdoba Irlandczyków na całym świecie.

Święty Patryk miał być sprawcą wielu cudów – od uzdrawiania chorych po usunięcie plagi węży, które gnębiły wyspę. Bez względu na to, czy te opowieści są prawdziwe, faktem pozostaje, że udało mu się nawrócić na Chrześcijaństwo większą część wyspy. Zmarł prawdopodobnie 17 marca 461 i ponoć został pochowany w Downpatrick, 33 km na południe od Belfastu.

Obchody St Patrick’s Day

Nie ważne jak obchodzi się dzień św. Patryka. Ważne, żeby było hucznie! Trzeba pić, tańczyć i śpiewać, koniecznie w zielonym stroju. W Irlandii jest to tzw. Bank Holiday, czyli dzień wolny od pracy. W wielu miastach organizowane są festyny i pochody uliczne. Najpopularniejszym trunkiem tego dnia jest legendarne piwo Guinness. Każdy, kto chce prawidłowo uczcić pamięć świętego musi także obowiązkowo wypić szklaneczkę whiskey, zwaną popularnie „dzbanem Patryka”.

A na koniec krótka relacja z wczorajszej parady, znaleziona na YouTube.