0

Przewodnik po Yorku cz. I – spacer po zabytkowych uliczkach

W Yorku każdy fan historii znajdzie coś dla siebie – od pozostałości po Imperium Rzymskim, przez wojnę dwóch róż po miejsca związane z drugą wojną światową. To niezwykłe miasto w którym znajdziemy blisko 13 km murów otaczających miasto. Wybudowane w 1220 roku za panowania Henryka III do dziś zachowały się niemal w całości. Spacerując po nich można obejść całe miasto jednocześnie podziwiając kunszt średniowiecznych budowniczych.

Spacerowanie w Yorku

Informacje podstawowe:

Kraj: Anglia
Powierzchnia 271,94 km²
Ludność : 198 051
Gęstość: 728 os./km²

 

Trochę historii

Miasto zostało założone przez rzymian, jako osada militarna, ponad 2000 lat temu. Eboracum, bo właśnie tak York nazywali rzymianie, szybko stał się rzymską bazą militarną i stolicą prowincji Britannia Inferior. To tutaj w 306 roku zmarł Konstancjusz I Chlorus, ojciec Konstantyna I Wielkiego. W tym samym roku Konstantyn został okrzyknięty cesarzem.

W 866 roku York został podbity przez Wikingów a miasto zostało nazwane Jorvik. Po stu latach rządów wikingowie zostali przegnani a miasto wcielono do jednoczącej się Anglii. Do dzisiaj w Yorku znajduje się muzeum Wikingów, niestety podczas mojej wycieczki było zamknięte z powodu renowacji.

Średniowiecze to wspaniały okres dla Yorku. Dzięki rozwojowi handlu wełną miasto rozwijało się szybko i stało się bogatym i silnym miastem. Wybudowane w tym czasie mury obronne wraz z sześcioma bramami wjazdowymi do dziś stanowią jedną z większych atrakcji turystycznych. W średniowiecznym Yorku kwitło rzemiosło, produkowano uzbrojenie, ozdoby, naczynia, dzwony, okna, buty, ubrania. Tak gwałtowny rozwój miasto zawdzięczało wełnie, na której wybudowało swoją potęgę.

York był największym miastem północnej Anglii aż do połowy XIX wieku.

Średniowieczne mury

Mury obronne w Yorku uznawane są za najdłuższe i najlepiej zachowane w całej Wielkiej Brytanii. Wy budowane na podwyższeniu ziemnym wzniesionym przez angielskich i duńskich królów, biegną śladem murów rzymskich. Spacerując po murach możemy podziwiać panoramę miasta oraz bram wjazdowych do miasta, które zachowały się do dziś w bardzo dobrym stanie.

Spacer po murach może dostarczyć nam wspaniałych widoków. Mnie najbardziej podobały się miejsca, z których widać było York Minster, czyli olbrzymią katedrę Św. Piotra (więcej na temat katedry już wkrótce na blogu). Monk Bar, bramie zwanej mnisią, mieści się niewielkie muzeum Ryszarda III. To właśnie król miał zlecić zabójstwo swoich bratanków 12-letniego Edwarda V i jego 9-letniego brata. Chłopcy, którzy byli więzieni w Londyńskiej Tower zniknęli w niewyjaśnionych okolicznościach.

Natomiast Micklegate Bar była uznawana za najważniejszą bramę do miasta. Jej nazwa pochodzi od „Micklelith”co dosłownie oznacza „wielka ulica”. Przez bramę musieli przejechać wszyscy, którzy podróżowali z południa kraju. Przez wieki na bramie wystawiane były głowy rebeliantów i zdrajców m.in Ryszarda, księcia Yorku w 1460 roku. Głowy wystawiane na bramie były aż do 1754 roku.

Przewodnik po Yorku

Przewodnik po Yorku

Przez Micklegate Bar kiedyś wiodła kiedyś droga do Londynu. Na bramie wieszano na pokaz głowy straconych przestępców.

Przewodnik po Yorku

Przewodnik po Yorku

Przewodnik po Yorku

Przewodnik po Yorku

Przewodnik po Yorku
Centrum Yorku

Miejscowi powiadają, że znajdując się w centrum miasta zawsze widzisz chociaż jeden pub i jeden kościół. Coś w tym musi być gdyż jest tego pełno. Piękne, stare kościoły są niezwykle klimatyczne a puby mają ciekawe nazwy i niesamowitą atmosferę. Szczególnie do gustu przypadła mi „dziura w ścianie”, chyba głównie z powodu nazwy 😉

Wcześniej znany jako „The Board Inn”, pub ma bardzo ciekawą historię. W 1816 roku prace wykopaliskowe ujawniły mroczną tajemnicę pubu. Podczas pracy ekipa odnalazła tajemniczą dziurę w ścianie prowadzącą do lochów w których wisiały łańcuchy i kajdany. Zabobonni budowniczy zamurowali jednak dziurę obawiając się złych duchów. Ponoć do dziś czasem słychać tajemnicze kroki i dziwne odgłosy wydobywające się z podziemi pubu.

Przewodnik po Yorku

„Dziura w ścianie” – jeden z wielu pubów w Yorku.

The Kings Manor został wybudowany jako dom dla opatów z zakonu Św. Marii w 1270 roku. Został jednak przebudowany pod koniec XV wieku, kiedy to król Henryk VIII uchwalił dekret o rozwiązaniu klasztorów. Dom został przebudowany. Ten pięknie zdobiony budynek gościł w swoich progach m.in. króla Henryka VIII i Jamesa I. Od 1963 roku w budynku znajduje się oddział uniwersytetu.

Przewodnik po Yorku

Przewodnik po Yorku

The King’s Manor

Przewodnik po Yorku

The King’s Manor

W centrum Yorku znaleźć można wiele tablic pamiątkowych, którymi oznaczone są ważniejsze miejsca na mapie miasta. Wystarczy rozejrzeć się po ścianach starych budynków a doczytamy się wielu ciekawych faktów związanych z dawnym życiem miasta. Znajdziemy też oczywiście wiele pubów i kościołów, do których zdecydowanie warto zajrzeć.

Wnętrze jednego z pięknych, niewielkich kościółków znajdujących się w centrum Yorku.

Całoroczny sklep z ozdobami świątecznymi

Przewodnik po Yorku
The Shambles

The Shambles to miejsce, którego nie można ominąć będąc w Yorku. Historia niektórych budynków na tej średniowiecznej ulicy sięga XIV wieku. Kiedyś była to ulica, przy której swoje towary sprzedawali rzeźnicy. Dziś jest to jedna z większych atrakcji turystycznych w mieście. Szerokie parapety służyły niegdyś do wystawiania mięsa a nad niektórymi sklepami nadal wiszą rzeźnicze haki. W niektórych miejscach średniowieczne domy pochylają się tak bardzo iż mieszkający na piętrze sąsiedzi mogą uścisnąć sobie dłonie.

Przewodnik po Yorku

The Shambles , które dziś jest masowo odwiedzane przez turystów kiedyś było centrum sprzedaży mięsa przez lokalnych rzeźników. Do dziś możemy podziwiać szerokie parapety, na których sprzedawcy wystawiali swoje towary a gdzieniegdzie możemy podziwiać stare haki na mięso. Do dzisiaj przetrwały także wysokie krawężniki i wąski pas drogi, który kiedyś służył za miejsce wyrzucania mięsnych odpadów. Nie chciałabym poczuć tego zapachu…

The Shambles – kiedyś ulica rzeźników a dziś jedna z największych atrakcji turystycznych Yorku

Przewodnik po Yorku

W 2010 roku The Shambles została okrzyknięta najbardziej malowniczą ulicą w Wielkiej Brytanii

W takim miejscu picie kawy to prawdziwa przyjemność

Fani Harrego Pottera też znajdą coś dla siebie

York to piękne, zabytkowe miasto. Pełno tu atrakcji zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. A jeżeli chcecie dowiedzieć się o najciekawszym muzeum w jakim kiedykolwiek byłam wypatrujcie następnej części przewodnika. Zapraszam 😉