0

„Mothering day” czyli dzień matki po brytyjsku

Początków „mother day” można szukać już w średniowieczu, chociaż wtedy miało to niewiele wspólnego ze współczesnym dniem matki. W dzisiejszych czasach obchody wyglądają bardzo podobnie jak i nasze rodzime, jednak nie mają one jednej, stałej daty. W UK dzień matki obchodzony jest zawsze w czwartą niedzielę Wielkiego Postu.

Dzień matki

Zdj. Pixabay

Dlaczego dzień matki nie ma stałej daty?

„Mothering Sunday” wywodzi się ze średniowiecza i swoje początki zawdzięcza tradycji religijnej. Wtedy to ludzie zwykli w większe święta kościelne, w tym również w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, odwiedzać katedrę lub inny główny kościół „Mother Church”, nawet jeżeli był on bardzo oddalony od ich miejsca zamieszkania. W tym czasie dzieci, które z powodu biedy często były wysyłane do odległych miejsc na służbę, mogły powrócić do domu. Po wizycie w kościele dzieci często dawały swoim matką kwiatki lub inne drobne upominki, które udało im się zdobyć w drodze do domu. Właśnie od „Mother Church” powstała „Mothering Sunday”, czwarta niedziela Wielkiego Postu.

Zmieniło się to dopiero po rewolucji przemysłowej, kiedy dzieci przestały opuszczać domy rodzinne w poszukiwaniu pieniędzy. Z upływem czasu „Mothering Sunday” zmieniło swoją nazwę na „Mother’s Day” i do dziś pozostaje świętem matek w całym UK.

dzień matki

Zdj. Pixabay

Dzień matki dzisiaj

Dzień matki jest hucznie obchodzony w całej Anglii. Dzieci wkładają wiele serca, aby pokazać swoim mamą jak bardzo doceniają ich wsparcie i opiekę. W szkołach i przedszkolach dzieci przygotowują specjalne prezenty, aby uszczęśliwić najważniejszą osobę w ich życiu. Starsi z reguły decydują się na kupno kwiatów, które w ten dzień cieszą się największą popularnością. Najbardziej popularne w tym wypadku są róże, goździki i chryzantemy. W UK dużą popularnością cieszą się także przygotowywane w domu specjalne ciasta migdałowe zwane „Mothering Cake” lub „Simnel Cake”

Jeżeli chcesz się dowiedzieć ile jest warte to, co Twoja mama zrobiła dla Ciebie zajrzyj na stronę Mothersdaycalculator.co.uk Po wpisaniu ile czasu poświęca(ła) Wam wasza mama tygodniowo możecie się przekonać ile jesteście jej winni 😉